top of page
800x520_chromo2_2.png
tworzymy urządzenia jutra

Technologie Bluetooth LowEnergy (BLE)

Z technologii Bluetooth korzystamy już od wielu lat. Zastąpiła ona chociażby prymitywny sposób przesyłania danych poprzez złącze IRDA. Dzięki temu możemy w prosty sposób połączyć się z urządzeniem znajomego oraz przekazać mu konkretne pliki czy dane.

Przez lata technologia ta ulegała ciągłym ulepszeniom, co mogliśmy zauważyć przy okazji kolejnych wersji modułu. W ostatnim czasie wdraża się najnowocześniejsze rozwiązanie z tego zakresu – Bluetooth LowEnergy, określaną skrótem BLE. W przeciwieństwie do poprzednich wersji, gdzie najważniejszym czynnikiem była ilość przesyłanych danych, w tym module producenci postanowili postawić na oszczędzanie energii.

Nie oznacza to jednak, że przy BLE nie możemy przesyłać dużych plików. Technologia ta pozwala przesyłać dane przy wykorzystaniu znacznie mniejszej energii, wysyłając niewielkie pliki (do 1Mb/s).

Bluetooth LowEnergy działają przy zastosowaniu 40 kanałów, z których trzy przeznaczone są do danych typu advertising, pozostałe 37 natomiast do przesyłu właściwych plików czy danych.

bottom of page